nedelja, 27. februar 2011

GRUB Customizer

Grub Customizer je program, ki nam olajša spreminjanje nastavitev zagonskega okna, ko izbiramo med nameščenimi OS na našem računalniku. Deluje tako na Ubuntu 10.10 kot 10.04.

Določimo na primer lahko, kateri OS se nam prikažejo pri izbiri in kateri ne, privzeta vrednost operacijskega sistema, barve in resolucijo zaslona ter tudi slika ozadja.











Potek namestitve

Odpremo terminalnsko okno in vpišemo naslednji ukaz, ki nam doda repozitorje za našo aplikacijo:
sudo add-apt-repository ppa:danielrichter2007/grub-customizer
 Nato osvežimo sistem in namestimo Grub Customizer:
sudo apt-get update
sudo apt-get install grub-customizer  
 
Po namestitvi najdemo program pod Programi --> Sistemska orodja
 

četrtek, 24. februar 2011

Linux na namizju

Knjiga Linux na namizju je namenjena začetnikom v svetu Linuxa. Avtor je Matej Kovačič. V uvodnem poglavju je na kratko razloženo kaj je to Linux in kaj omogoča, kaj so to distribucije Linuxa in pod kakšno licenco se Linux razvija. V posebnem poglavju je nekoliko podrobneje opisana distribucija Ubuntu Linux. V nadaljevanju sledi opis uporabe Ubuntu Linuxa na namiznem računalniku.

Skozi vodič Linux na namizju se tako uporabniki seznanijo z delom v Ubuntu Linux okolju ter osnovnimi administrativnimi opravili. Knjiga je razdeljena več poglavij, skozi katera se uporabniki lahko seznanijo z osnovnimi nastavitvami oz. prilagoditvami operacijskega sistema; dodajanjem in upravljanjem uporabnikov in skupin ter določanjem pravic uporabnikom v večuporabniških okoljih; delom z datotekami in mapami; uporabo multimedije; igrami pod Linuxom; povezovanjem v omrežja; nameščanjem programskih paketov in konceptom skladišč programskih paketov ter posodabljanjem sistema; povezovanjem med sistemi, deljenjem omrežnih sredstev, predstavljena pa je tudi oblačna storitev Ubuntu One; izdelovanjem varnostnih kopij; poganjanjem Windows aplikacij znotraj Linux sistemov in virtualizacijo; upravljanjem diskov itd.

sreda, 23. februar 2011

Pretvorba YouTube videa v MP3

Kako sem bil presenečen, ko mi je Google pri iskanju rešitve našel res ogromno materiala... ampak, kateri način je najboljši, kateri  deluje najbolje? V tej objavi vam bom opisal dva; prvi je pretvorba s pomočjo dodatka v Firefoxu, drugi pa s pomočjo Linuxovih knjižnic.

Firefox Add-on: YouTube to MP3 1.0.7

Dodatek si lahko naložimo tukaj ali pa ga poiščemo pod Tools, Add-ons:

V iskalnem polju vpišemo naslov dodatka, ga izberemo ter namestimo (Add to Firefox).

Dodatek v Firefoxu deluje tako, da se pod YouTube posnetkom prikažeta dve povezavi, ena za standardno pretvorbo, druga pa za pretvorbo v boljši kvaliteti.

Ko kliknemo na eno od povezav, se odpre nov zavihek - začne se (online) pretvorba in ko je datoteka nared, jo samo še shranimo (Download MP3).

Slabost te metode je počasnost pretvorbe in odvisnost od zasedenosti gostujočega strežnika, ki izvaja pretvorbo. Veliko je tudi klikanj in odpiranj ter zapiranj zavihkov. Ta način bo pa seveda deloval na vseh OS, imeti moramo le brskalnik Firefox. 

Izdelava skripte s pomočjo youtube-dl in ffmpeg

Napisali bomo skripto, ki bo direktno prenesla posnetek na disk, ga pretvorila v mp3 datoteko in izbrisala prenešen video posnetek. Programček bomo zagnali v terminalu, pretvorba bo hitrejša kot Firefox add-on, saj jo bomo izvedli lokalno. Pred izvedbo skripte moramo že vnaprej imeti nameščen program youtube-dl  
$sudo apt-get install youtube-dl

in knjižnico ffmpeg (še dodatna navodila, če kaj ne dela)
$sudo apt-get install libmp3lame

Obvezno moramo posodobiti program youtube-dl:
$sudo youtube-dl -U

Sedaj je na vrsti izdelava skripte, vpišemo
$gedit youtube2mp3

in v to datoteko skopiramo naslednje vrstice:
  x=~/.youtube-dl-$RANDOM-$RANDOM.flv
  youtube-dl --output=$x --format=18 "$1"
  ffmpeg -i $x -acodec libmp3lame -ac 2 -ab 128k -vn -y "$2"
  rm $x
Datoteko shranimo in urejevalnik besedila Gedit zapremo. Skripto bomo namestili v lokacijo, ki bo dostopna iz ukazne vrstice:
$sudo install youtube2mp3 /usr/local/bin 

Sedaj lahko pretvorimo video posnetke v mp3 datoteke z uporabo našega ukaza:

$youtube2mp3 "httpNaslovPosnetkaYouTube" "imedatoteke.mp3"

Na tem portalu obstaja tudi grafična/okenska različica programa, v obliki .deb namestitvene datoteke za Debian/Ubuntu in seveda v izvorni kodi.

sreda, 16. februar 2011

Izdelava ethernet kabla (UTP)

Poznamo dve vrsti povezav preko UTP (Unshielded Twisted Pair) kabla:
  • Direktna (Straight-Through)
  • Križna (Crossover)
Pri prvem načinu običajno povežemo računalnik in usmerjevalnik, pri drugem pa dva računalnika ali dva usmerjevalnika med sabo.

Konektorja RJ-45 sta lahko ožičena na dva načina: T-568A in  T-568B
Če želimo narediti povezavo računalnik-usmerjevalnik (1), bomo na obeh straneh kabla povezali T-568B
Kombinacija T-568A na eni strani kabla in T-568B na drugi nam omogoča povezavo dveh računalnikov ali dveh usmerjevalnikov med sabo (2). 


(1)                                          (2)

Postopek v 5-ih korakik:
  1. Določimo dolžino kabla in ga odrežemo (dolžina kabla je lahko do 100 m).
  2. Oba konca kabla olupimo (približno 2,5 cm), uporabimo nož, pazimo, da ne poškodujemo parice. 
  3. Odvijemo vse parice, jih poravnamo in damo v pravilni barvni vrstni red. Žičke morajo biti vzporedne - v liniji eno z drugo, konec žičk tudi odrežemo, da nobena ne gleda čez.
  4. Z rokami držimo RJ-45 konektor (jeziček gleda navzdol) in črvsto porinemo žice v odprtine konektorja. Preverimo vrstni red in pravilno razporeditev žic. Vzamemo posebne klešče in pazljivo stisnemo mehanizem. 
  5. Preverimo še enkrat barve in vrstni red, trdnost spoja in ploskost žic glede na konektor. Če je karkoli narobe od naštetega, moramo postopek ponoviti.

    ponedeljek, 14. februar 2011

    Zakaj računalnik izgubi hitrost delovanja?

    Ko kupimo nov in zmogljiv računalnik, na začetku vse teče kot po maslu. Prej ali slej se pa zgodi, da se delovanje in hitrost računalnika upočasni. Seveda tega mi nočemo. Najenostavneje je sicer kupiti novejše in zmogljivejše računalnike, a to za našo denarnico ni najboljša rešitev in se začnemo spraševati "ali lahko sami kaj storimo, da težave odpravimo". Najprej si poglejmo, zakaj sploh pride do upočasnitve.

    Razlogi za upočasnjeno delovanje računalnika so:
    •  pomanjkanje delovnega pomnilnika (RAM-a),
    •  zasedenost centralne procesne enote (CPE, oziroma Angleško CPU),
    •  zasedenost ostalih komponent
    Težave pa lahko nastanejo še medsebojni kombinaciji.

    Težave
    Kako nastanejo zgornje težave?
    Zasedenost CPE lahko dosežemo s poganjanjem požrešnih aplikacij, kot so programi za obdelavo (slike, zvok, video), računalniške igre, predvajanje zahtevnih video vsebin (HD video). Pomnilnik pa obremenimo tako, da zaženemo veliko število aplikacij. S tem se poveča tudi obremenjenost CPE.

    Katere aktivnosti pogosto upočasnijo delovanje računalnika?
    Poglejmo si nekaj konkretnih primerov:
    (primeri so vezani tako kot Linux (Ubuntu), kot na ostale operacijske sisteme)
    • Igranje računalniške igre s 3D grafiko (npr. streljačina Nexuiz),
    • nekatere spletne igre so lahko požrešne (npr. Rolly Polly Canon),
    • gledanje video vsebin na spletnih straneh (npr. YouTube.com), sploh v ločljivosti HD,
    • brskalnik z veliko zavihki ali spletne strani s "Flash" vsebino,
    • proces kopiranja velikega števila podatkov na trdem disku, sploh večje datoteke (.iso, filmi, albumi fotografij ...). Kopiranje zasede sistemska vodila, CPE in RAM,
    • pomakanje pomnilnika. Ko sistemu zmanjka glavnega pomnilnika začne uporabljati disk (SWAP), ki je bistveno počasnejši,
    • preveč namiznih efektov (Compiz, KDE Kwin, ...),
    • uporaba CPU za izris (slaba grafična kartica oziroma pomakanje gonilnikov).

    Nadzor
    Včasih ne vemo zakaj računalnik dela počasi. To seveda lahko preverimo. Ubuntu ima priložen enostaven in priročen program za nadzor "Nadzornik sistema" oziroma angleško "System monitor". Program najdemo v meniju "Sistem", nato izberemo "Skrbništvo" in kliknemo na "Nadzornik sistema".
    (slika menija)
    Alternativno lahko tudi poženemo ukaz (Alt + F2) "gnome-system-monitor".
    (slika zagona)
    V prvem zavihku "Sistem" so glavne informacije o operacijskem sistemu in strojni opremi (distribucija, CPE, pomnilnik)
    (slika  sistema)
    V drugem zavihku "opravila" se skrivajo informacije, ki nas trenutno najbolj zanimajo. V prvem stolpcu so programi (oziroma procesi) v naslednjih pa vidimo različne informacije, kot sta uporaba CPE ("% CPE") in pomnilnik. S klikom na glavo stolpca se programi razvrstijo. Na ta način lahko preverimo katera aplikacija uporablja največ CPE ali pomnilnika.
    (slika opravil)
    Na sliki lahko vidimo, da trenutno porablja največ CPE proces "googleearth-bin", to je program Google Erath (Google Zemlja).
    (slika google earth)
    V tretjem zavihku "Viri" pa lahko spremljamo porabo virov skozi kratko zgodovino. Nadzornik uporablja zelo pregledne grafe za izris.
    (slika virov)
    Četrti zavihek pa vsebuje še podatke o zasedenosti diskov in razdelkov.

    Reševanje
    Če kateri od programov "zamrzne", ga lahko v drugem zavihku končamo (kill, ubijemo). To storimo tako, da izberemo proces (ponavadi požira velik delež CPE) in kliknemo na gumb "Končaj opravilo", ki je lociran v desnem spodnjem delu okna.
    (slika končanja opravila)

    Tako, sedaj znamo preveriti, katere aplikacije zasedajo vire našega sistema.
    V naslednjem prispevku bom spregovoril o tem, kaj storiti, če ne najdemo aplikacije, ki nam požira in upočasnjuje delovanje računalnika.

    Gašper 

    sreda, 9. februar 2011

    Snemanje namizja (Desktop Recorder), pretvorba posnetka v AVI in rezanje (Mencoder)

    Desktop recorder (tudi Record My Desktop) je odlična aplikacija za snemanje namizja. Žiga nam v prvem posnetku predstavi namestitev in uporabo programa.
     

    Posnetki se shranjujejo v datoteko s končnico OGV, kar za YouTube seveda ni ustrezna oblika. Zato moramo datoteko pretvoriti (prekodirati) v AVI, z ukazom mencode:

    mencoder file1.ogv -ovc xvid -oac mp3lame -xvidencopts pass=1 -o file2

    Ker tudi dolžina posnetka za YouTube ne sme presegati 15 minut ali celo manj, moramo posnetek tudi razrezati. Prvi nam posnetek odreže pri 12 minutah in 50 sekundah in ga preimenuje v datoteko first_half:

    mencoder -endpos 00:12:50 -ovc copy -oac copy file2 -o first_half

    Še izrez drugega posnetka:

    mencoder -ss 00:12:50 -oac copy -ovc copy file2 -o second_half

    Zgoraj napisano si lahko pogledate še tukaj:

    ponedeljek, 7. februar 2011

    Kako do predvajanja DVD filmov v Ubuntu


    Namestiti je potrebno libdvdread4 paket (lahko tudi preko Synaptic) v terminalskem oknu:

    $ sudo apt-get install libdvdread4

    Nato še izvedemo ukaz:

    $ sudo /usr/share/doc/libdvdread4/install-css.sh

    sobota, 5. februar 2011

    Ubuntu 10.10 - Nadgradnja in dodatne nastavitve

    V članku prilagam tri video posnetke (avtor: Žiga Lausseger), kako lahko izboljšamo naš Ubuntu 10.10 .

    Prvi del nam prikaže, kako dodajamo pulte (pannel) in nanj razne pripomočke (meni, seznam odprtih oken, sistem monitor, polje obvestil, kazalnik dejavnosti in še kaj...), podrobno tudi opiše, kako si polepšamo naše namizje: zamenjava ozadja, menjava teme oken in obrobe oken, namestitev teme Palano ter namestitev ikon Awoken.  Razložen je tudi ukaz sudo apt-get install.

    V drugem delu je prikazana namestitev teme za Firefox (Foxdie) in spreminjanje Firefox-a po meri, namestitev terminala Guake, namestitev in uporaba pulta Cairo-Dock, nastavitev 3D efektov namizja (Compiz) in prikaz dodatnih namiznih pripomočkov (Screenlets) .

    V zadnjem, tretjem delu se naučimo, kako nastavimo projektor na naš sistem. Na kratko nas Žiga še seznani s koristnimi programi in aplikacijami, ki nikakor ne smejo manjkati: Dictionary (slovar), RythmBox (predvajalnik glasbe), Gedit (urejevalnik besedila), Kile (LaTeX urejevalnik), Take ScreenShoot (slikanje namizja ali samo del namizja), FotoWall (program za izdelavo kolažev), Ocular (bralnik PDF datotek), Eagle (risanje elektronskih shem), Skype (komuniciranje), FileZilla (FTP prenos datotek), KmPlot (risanje matematičnih funkcij), LearnIT (spletna učilnica za učenje Ubunutu), DropBox (souporaba datotek v oblaku)... 

    četrtek, 3. februar 2011

    Ojoj - pozabil sem geslo za brezžično (WiFi) omrežje!

    Ja, tudi to se lahko zgodi. Koraki za nastavitev novega gesla so preprosti - potrebujemo le računalnik, ki je fizično (žično) povezan z našim usmerjevalnikom (ang. router). 

    Zaženemo poljuben spletni brskalnik (Firefox, Chrome,...) in v naslovno polje vpišemo IP naslov usmerjevalnika - v mojem primeru je naprava NETGEAR (Telemach) - 192.168.1.1. . Da vstopimo v nastavitve usmerjevalnika, moramo še vpisati geslo (user: admin, password: password). Če je nekdo pred nami geslo spremenil, lahko usmerjevalnik resetiramo s pomočjo majhne odprtine na desni zadnji strani ohišja. Vzamemo oster predmet (zobotrebec) in držimo 10 sekund. Počakamo, da se usmerjevalnik znova vzpostavi in ponovimo postopek z vpisom IP naslova in gesla.

    V osnovnem meniju lahko izberemo wireless settings in določimo novo geslo z wireless security. 
    Napišemo poljubno geslo in generiramo ključ. Slednje jo naše novo dostopno geslo (WEP) do brezžičnega obrežja.