nedelja, 25. december 2011

Izdelava CD ovitkov z Gimp

Kakšne so že mere plastičnega CD ovitka? Pogosto merjenje ali iskanje teh podatkov je lahko utrujajoče, zato v Gimpu že obstaja predloga (ali "template"), ki nam zelo olajša izdelavo ovitka za našo glasbeno ploščo.



Na tej spletni strani si lahko prenesemo skripto (labels.scm), shranimo jo pa v (skrito) mapo, kjer je nameščen Gimp. Le ta se običajno nahaja v domači mapi -->  home/.Gimp-2.6/scripts/ .

Sedaj zaženemo Gimp in v orodni vrstici izberemo Datoteka - Ustvari - Misc - Labels kjer lahko izberemo med okroglimi CD ovitki ali pravokotnimi ovitki za hranilnike. 


Pri pravokotnih ovitkih imamo na izbiro več formatov, vmes so še nalepke za stare diskete (!) za nostalgične ... 

nedelja, 18. december 2011

Sweet Home 3D

Sweet Home 3D je brezplačna grafična aplikacija s katero lahko preprosto ustvarjate interier nekega prostora. Deluje na vseh operacijskih sistemih, tudi na Linux. Tar datoteko prenesemo na poljubno lokacijo na našem disku, jo odpakiramo in zaženemo skripto SweetHome3D.


Zmožnosti programa:

  • Izdelava zidov in površin,
  • knjižnica stanovanjske opreme ter dodatna knjižnica na spletu,
  • preprosta postavitev oken in vrat,
  • 3D pogled in pogled v "živo"
  • kotiranje in merjenje površin
  • izdelava fotografij in videa ...

sreda, 14. december 2011

Zagon programov s skrbniškimi pravicami v OpenBox meniju

Čarobna beseda/skripta: gksudo


To skripto dodamo pred imenom poljubne aplikacije, v kolikor jo želimo zagnati kot skrbnik. Tak primer je aplikacija za izdelavo laserskih odtisov na optičnih medijih, Lacie. 


Pred 4L-gui (kar je zagonska datoteka ap,likacije Lacie) sem dodal gksudo . Vse spremembe moram samo še shraniti (v datoteko menu.xml).

Lacie in primer odtisa na LightScribe CD

S programom Lacie torej lahko izdelamo laserski odtis neke slike na naš LightScribe CD ali DVD. Program moramo zagnati kot skrbnik sistema. Tisti, ki se šele privajate na linux, boste že tukaj naleteli na majhne težave - brez skrbi! Pomaknemo se v mapo /usr/bin, kjer so vse zagonske datoteke programov uporabnika. Nato v terminalskem oknu vpišemo sudo ./4L-gui ter na zahtevo sistema še naše skrbniško geslo.


Program je (pre)enostaven, izberemo poljubno slikovno datoteko, določimo pravi format in velikost ter kliknemo zapis. Če smo optični medij vstavili napačno, nam bo program javil napako. Tako torej moramo plošček obrniti z zgornjo plastjo navzdol.
Desna fotografija je končni izdelek - čas izdelave je bil 15 min.
Še povezava do čudovitih naslovnic ...

nedelja, 11. december 2011

Lightscribe in Linux

Lightscribe je tehnologija laserskega zapisovanja grafike na površino optičnega diska (CD/DVD). Za to potrebujemo optično LightScribe enoto, primerne medije za zapisovanje in programsko opremo. Pa vse to deluje na Linuxu?


Na spletnem mestu The Power Base je opisan postopek za uporabenike Ubuntu, zadevo sem poskusil na mojem #! in zapisovanje deluje. Lacie je preprost GUI program, s katerim naložimo poljubno sliko - za zapis besedila oz. izdelave grafike za odtis priporočam GIMP ter priloženo predlogo na omenjenem spletnem mestu.

nedelja, 23. oktober 2011

Izdelava filma na DVD iz YouTube posnetkov

Na priljubljenem portalu YouTube lahko prenesemo video vsebino s pomočjo vtičnikov (npr. Easy Youtube Downloader) v brskalniku Firefox. Običajno so formati posnetkov kodirani v mp4 ali flv zapisu. Seveda je nek daljši posnetek razdeljen na več delov, dolgih običajno deset minut. 

Če jih želimo združiti v celoto, jih lahko zakodiramo v enega od možnih video formatov (DVD, XDiv, ...). Za ta namen lahko uporabimo preprost program - DeVeDe. Prenesemo deb datoteko ter ga namestimo. V CrunchBangu ga zaženemo tako, da pokličemo Run dialog (Alt + F2) ter vpišemo devede.Kako se ustvari bližnjico do programa v OpenBox meniju, je pa opisano v prejšnji objavi. 

Postopek izdelave DVD-ja:

1. Zaženemo DeVeDe in izberemo tip optičnega pogona. 


2. Glavni meni je sestavljen iz dveh področij: levo so naslovi oziroma poglavja, ki jih bo ustvarjeni video ponujal; desna stran pa vsi posnetki, ki spadajo pod določeno poglavje. Ko ustvarjamo poglavje mu lahko dodamo še možnosti dejanja, ko se le to konča (npr. naj se vrne na začetni meni ali avtomatsko nadaljuje z naslednjim poglavjem ...). S klikom na Dodaj tako dodamo poglavja (levi gumb) ...


... in posnetke (desni gumb).


Izgled samega začetnega menija DVD-ja lahko nekoliko spremenimo (dodamo sliko ozadja, postavitev poglavij, barve in vrste pisave).


3. Ko smo torej vse pripravili, kliknemo Naprej in določimo mesto, kjer bomo shranili odtis našega projekta.


In gremo lahko na dolgo kavo ali pod tuš ...


4. Poiščemo iso odtis datoteke in zaženemo poljubni program za snemanje DVD-jev, na primer Xfburn. Mislim, da moram sedaj skuhati še en čaj ...


5. In to je to! 

petek, 21. oktober 2011

Dodajanje programov v meni OpenBox (CrunchBang)

OpenBox je torej privzeto namizje distribucije CrunchBang. Z desnim klikom na namizje (ali tudi Win + Space) odpremo glavni meni. Po namestitvi katerega koli programa nam sistem samodejno ničesar ne namesti v menijske vrstice. Zato to opravimo z grafičnim orodjem GUI Menu Editor.


Vse, kar moramo poznati je ime programa/aplikacije, ki jo želimo postaviti v meni ter lokacijo njegove binarne datoteke (običajno je v /usr/bin).

Za primer vzemimo, da želimo ustvariti bližnjico az program Agave. Najprej ga namestim (sudo apt-get install agave) ter zaženem GUI Menu Editor. Postavimo se v kategorijo Graphics ter kliknem na New item. 


V spodnjih okencih vpišemo oznako (Label) programa ter pot do binarne zagonske datoteke. Poiščemo jo pod mapo /usr/bin. Ne pozabimo shraniti (ikona z diskovno enoto!). 


Končni rezultat: 


In program Agave

CD "ripper" za CrunchBang

Le kaj bi mi brez glasbe? "Iz škatle" CrunchBang ne ponuja programa za pretvorbo glasbenih CD-jev v mp3 oz. ogg večpredstavniških datotek. Lahko pa si preprosto namestimo program Asunder. V terminalsko okno vpišemo:

sudo apt-get install asunder

V CrunchBangu ga zaženemo tako, da kliknemo kombinacijo tipk Alt + F2 ter vpišemo asunder.

Program je izredno preprost za uporabo; vstavimo CD in po želji spremenimo podatke naših posnetkov. 


Lahko izbiramo med več načini kodiranja in kvalitete zvočnega signala.


Sem vas navdušil nad CrunchBang-om? Ne?
Preberite več tukaj.

četrtek, 20. oktober 2011

Končanje programa z xkill

Kdaj se zgodi, da se nam aplikacija oziroma program ne oziva ali "zmrzne". V CrunchBang-u z namizjem OpenBox uporabimo kombinacijo tipk Alt + F2, kjer zaženemo okno zaganjalnika programov. Vanj vpišemo xkill ter pritisnemo enter


Miškin kurzor se spremeni v obliko X. Sedaj samo kliknemo na želeno aplikacijo, ki jo želimo končati. Če je ne vidimo oziroma je trenutno zakrita, uporabimo kombinacije tipk Alt + Tab da jo postavimo v ospredje.

nedelja, 16. oktober 2011

Zagonski programi v OpenBox-u, nastavitve

Desni klik na namizje in izberimo datoteko autostart.sh (glej sliko):


V urejevalniku besedila napišemo na koncu datoteke imena binarnih aplikacij - dodamo tudi &, da se le te izvajajo v ozadju. Tu sem na primer dodal aplikacije Pidgin, Guake in Bluetooth:


Če se ne spomnimo točnih imen aplikacij, si pomagamo z Alt + F3, vpišemo začetne črke iskanega programa in ustreznega izberemo iz poizvedbenega nabora. 


petek, 7. oktober 2011

Vrstni red operacijskih sistemov pri zagonu računalnika - GRUB 2

V CrunchBangu in ostalih Linux distribucijah, ki uporabljajo orodje Grub 2 za konfiguracijo zagonskega menija (boot order) spremenimo nastavitve s pomočjo terminalskega okna. Vpišemo:


V urejevalniku besedila poiščemo zapis GRUB_DEFAULT in mu spremenimo številčno vrednost. Vrednost nič je prva izbira, ki se nam pokaže v meniju, vrednost ena je naslednja izbira itd.


Datoteko shranimo, v terminalu še posodobimo nastavitve v konfiguracijski datoteki GRUB-a z ukazom:

sobota, 1. oktober 2011

#! in Dropbox

Oziroma CrunchBang, minimalistična "črno-bela" distribucija z namizjem OpenBox ali XFCE, postaja čedalje bolj priljubljena. Če vam je všeč preprostost v povezavi z učinkovitostjo in hitrostjo, bi vsekakor morali zadevo poskusiti, sploh pa če imate, tako kot jaz, računalnik z bolj kratko sapo. Na spodnji povezavi pa najdete How to ... navodila za uspešno namestitev Dropbox-a v CrunchBangu.


Navodila tukaj


Še posnetek mojega namizja:


nedelja, 4. september 2011

Google koledar na namizju (Conky)

Tako, počitnice so pošle, z računalnika sem spet pobrisal prah in ... kar nekaj sprememb. Ubuntov Unity me je po nekaj mesecih začel utrujati, zato sem zopet zamenjal distribucijo. Nekaj časa sem testiral Fedoro z namizjem Gnome 3; preprost za uporabo, vendar sem pogrešal svobodo spreminjanja vseh nastavitev namizja, ki sem jih bil vajen pri starih dobrih linuxih. Po nasvetu sodelovca pa sem nazadnje pristal na Xubuntu, s privzetim XFCE grafičnim okoljem. 
Priznati moram, da že dolgo nisem preizkušal XFCE-ja, še iz študentskih časov predmeta numeričnih metod na Fakulteti za elektrotehniko. Delali smo na Unix sistemih, grafično okolje pa je bilo takrat podobno takratnemu škatlastemu Volvu...
In danes? Grafično okolje je popolnoma renovirano in poglajeno, veliko je lepotnih popravkov, vendar ne na račun funkcionalnosti. Poleg glavnega zgornjega pulta je dodan spodnji (ala Cairo oz. Docky) pult namenjen predvsem bližnjicam. Preprosto in lično.


Na tej povezavi so navodila namestitve, kako na namizju prikažemo Google koledar s programom Conky. 

sreda, 6. julij 2011

Prenosnik pri zagonu zamrzne in Caps Lock utripa

Kateri so že minusi odprtokodnih sistemov? Zanesljivost in stabilnost. No, znan problem je tudi zamrznitev sistema ob zagonu prenosnikov - pred dnevi sem na svoj Asusov 1101HA netbook namestil Ubuntu 11.04, dodal gonilnike za najbolj neumno grafično kartico (GA500...), tako da je Unity 2D na Ubuntu delal brez težav in celo zadovoljivo hitro.

Nakar po nekaj dnevih opazim, da se sistem ne ugaša dokončno, ko zahtevam Izklop in kar nekaj čaka in čaka ... pa sem seveda zadevo hardversko dokončal. Naslednjič pa se zgodi, da po grubu sistem popolnoma zamrzne in lučka za Caps Lock neprenehoma utripa. 

Po navedbi tegale vira je težava v touchpad-u, ki ob ponovnem zagonu sistema ostane neaktiven. Seveda želimo spečo princesko obuditi nazaj od mrtvih, zato moramo kot prvo najti žično (ali bluetooth) miško, jo vstaviti v Trnjulčico in sistem bi se sedaj moral zagnati.

Bojda ne obstaja popravek za to grdo napako, zato so naslednji koraki le zasilni:
Odpremo terminal in napišemo:

Kreiramo datoteko blacklist-touchpad.conf

in onemogočimo uporabo touchpada, tako da vpišemo v datoteko:

Seveda še shranimo in ponovno zaženemo. Zbogom touchpad!

Pa tako sem se že navadil na življenje brez te dlakave miške... :(

petek, 1. julij 2011

Težave z resolucijo

V marsikaterih Linux distribucijah imamo po namestitvi sistema težave z resolucijo, običajno je prenizka oziroma napačna za naš monitor, ta problem je še posebej prisoten pri netbook-ih.

S pomočjo ukaza xrandr v terminalnskem oknu poizvemo, katere resolucije naš računalnik podpira.

Primer konkretne uporabe lahko preberemo tukaj - konkreten problem resolucije na CrunchBang-u.

petek, 24. junij 2011

Internet caffe? Webconverger!

Marsikje je dostop do interneta na javnih mestih (banke, avtobusne/železniške postaje, kavarne ...) zelo dobrodošel. Načrtovalci pri tem iščejo najcenejše rešitve - od uporabe nezahtevne strojne opreme, najcenejše programsko orodje in predvsem stabilnost in robustnost sistema.


Webconverger je distribucija Linuxa, ki poleg jedra in grafičnega okolja vsebuje le spletni brskalnik Firefox. Je zastonj, sistem potrebuje le minimalne strojne zmogljivosti, deluje lahko iz USB ključka ali ROM enote, vsebuje tudi Flash in PDF vtičnike in je zelo preprost za uporabo.

Predstavitveni posnetek pove še največ:


Deluje pa trenutno le na terminalnih, ki so žično povezani na omrežje, nastavitve za wlan namreč ni in zato tudi brezžično omrežje ne deluje.

Obstaja pa seveda še druga distribucija - BrowserLinux ... Poznate morda vi še kakšno?

sreda, 25. maj 2011

Dodajanje programskih virov (PPA) v Ubuntu

Z aplikacijo Programsko središče Ubuntu lahko namestimo programe, ki niso del družine Ubuntu. Prej moramo vnesti programski vir, ki ga običajno dobimo na spletnih straneh ali specifikacijah programov.

Zaženemo Programsko središče, v orodni vrstici pod Uredi izberemo Programski viri...



Kliknemo na zavihek Drugi programi in Dodaj...


Vpišemo naslov poljubnega programskega vira - na sliki je primer programskega vira za indikator vremena, My weather indicator in kliknemo Dodaj vir.


Programsko središče se nato samodejno posodobi. V iskalnik vpišemo še ime želene aplikacije ter jo tudi namestimo.

sreda, 18. maj 2011

TuxGuitar

Na priljubljeni strani YouTube sem njega dni našel res dobro izvedbo Christiana Kölbla, pesem Albatros. Ker tudi sam igram kitaro in rad eksperimentiram z drugačnimi intonacijami, sem si želel napisati tabulatorje za to pesem, pa sem se spomnil na tale res odličen programček: TuxGuitar.

Program omogoča tako pisanje z notami kot tudi s tabulatorji. Seveda se program ne mora primerjati s kakšnim plačljivim (in uporabniško zahtevnim) Finale, vendar me je pester nabor orodij zelo presenetil, in kar je najbolje - aplikacija deluje in predvaja glasbo brez težav. 

In ravno za moj primer, ko sem hotel strune kitare uglasiti na open D, sem po nekaj klikih ugotovil, da lahko celo to spremenim - dvokliknemo na instrument v spodnjem meniju ter poljubno nastavimo tonaliteto vsake strune. In še mnogo več nastavitev...

Namestimo ga lahko kar s pomočjo programskega središča Ubuntu. Pa tako enostavno je to...

torek, 17. maj 2011

Ofris - "DeepFreeze" za Linux

DeepFreeze je v šolah in javnih ustanovah (Cyber kavarne, knjižnice, terminali...) postal izredno uporaben in nenadomestljiv program - omogoča nam namreč, da se operacijski sistem po končani seji postavi na začetno stanje; karkoli je uporabnik pred tem namestil, brisal ali celo spreminjal nastavitve, bo v naslednjem zagonu spet vse tako, kot je bilo prej. 
Še pred (mnogo) leti, ko sem kot študent delal v mladinskem centru in je bil Linux še neprijazen za podpovprečnega uporabnika, sem zavoljo virusnih nadlog in (ne)omejenih zmožnosti rušenja računalnika vneto iskal takšen program, kot je DeepFreeze. In sedaj obstaja, seveda le za okna in jabolka. S čim pa bi zamrznil pingvina?
Danes se mi je sreča nasmehnila - Google je našel pravo stvar: Ofris. Projekt je nastal prejšnje leto, "spesnil" ga je programer iz Indonezije, zato je morda Angleščina malce tako tako... A vendar, če deluje, zakaj pa ne? In še zastonj je.

Namestitev in uporaba

Kliknemo na zgornjo povezavo do aplikacije, prenesemo tar datoteko na računalnik, v poljubno mapo razširimo arhiv, se postavimo v mapo daftrun-ofris-1.x.xx-en ter zaženemo aplikacijo z
./daftrun-ofris.sh
V meniju nato izberemo med šestimi različnimi opcijami. Pozor - med komentarji sem zasledil, da ni pametno zamrzovati skrbniški račun, v nekaterih primerih so izginili vsi podatki! V pomoč je tudi video vodič, ki nazorno prikaže samo delovanje programa:


Menda obstaja tudi GUI različica programa - Gofris (Vendar previdno, na Ubuntu 11.04 še ni testiran!)



ponedeljek, 16. maj 2011

Ubuntu Tweak

Ubuntu tweak je program, ki nam omogoča spreminjanje nastavitev našega sistema. Deluje tudi na najnovejši različici 11.04. Z aplikacijo lahko:

  • Iščemo in nameščamo programe in odstranimo odvečne pakete, 
  • dodajamo programske vire, 
  • nadziramo seje, oblikujemo videz in obnašanje prijavnega zaslona, 
  • spreminjamo grafične nastavitve namizja, 
  • osebne nastavitve map in bližnjic ter 
  • še ostale sistemske nastavitve. 

Kot praktičen primer bi lahko spremenili sliko ozadja pri prijavnem zaslonu. Kliknemo na Nastavitve prijavnega zaslona, gumb Odkleni, vtipkamo skrbniško geslo in spremenimo ozadje prijavnega zaslona: 


In kliknemo Končaj. 

nedelja, 15. maj 2011

Razvoj Linux-a (grafični prikaz)

Na wikipediji sem našel posodobljeno časovnico, kako se je Linux razvijal skozi čas in skozi distribucije (pozor - slika je zelo velika :)

sreda, 4. maj 2011

Kako zmanjšati porabo energije na prenosniku (samo Linux)

Na spletni strani LessWats.org lahko najdemo veliko nasvetov in trikov, kako podaljšati čas delovanja prenosnika, ko je le ta izklopljen od napajanja.
Našli boste tudi veliko programov, s katerimi lahko upravljate in nadzorujete porabo energije v sistemu (PowerTOP, BLTK, Processor Power Management...) in ostalo koristno dokumentacijo.

četrtek, 28. april 2011

Prihaja Ubuntu 11.04 z namizjem Unity

Kaj bi sploh pisal? Poglejte si video:

... in v ta namen sem izbrskal še eno uporabno ozadje, kjer so opisane vse bližnjice do raznih funkcij novega namizja (desni klik na sliko, shrani kot...):


Namizje Unity je precej drugačno od predhodnika Gnome. Še na kratko o elementih novega namizja in samih imenih (v angleškem jeziku):

1. Launcher
2. Launcher Items
3. Workspace Switcher


Menijska vrstica:
4. Window Title
5. Application Menus

6. Status Menus (indikatorji)
a) Network Menu
b) Sound Menu
c) Messaging Menu
d) Clock
e) Me Menu
f) Session Menu


Ostalo
7. Window Decoration
8. Window Buttons
9. Toolbar
10. Status Bar
11. Desktop
12. Ubuntu Button (Home Button or BFB, "Big Freakin' Button")
13. Dash

Vir: http://askubuntu.com/questions/28086/unity-keyboard-mouse-shortcuts

Še povezava do zelo koristne objave, kjer se lahko veliko naučite o novem namizju:
The power users guide to unity.

...in še navodila ter triki za izdelavo lastnih zaganjalnikov ("launchers"):
...ter še nekaj koristnih trikov na WEB UPD8.