Ste naveličani reklam, ki se pojavljajo na spletnih straneh?
Firefox ima zelo močno orodje, ki lahko vsiljive reklame odstrani.
Kliknemo na Tools in nato Add-ons,
v pogovornem oknu vpišemo adblock in kliknemo Add to firefox.
Potrdimo našo izbiro.
Ponovno zaženemo Firefox in AdBlock je uspešno naložen.
sobota, 28. november 2009
sreda, 26. avgust 2009
Namestitev Ubuntu 9.04 - "Dual boot"
Vsak začetek je težak, sploh pa zna biti namestitev novega OS za nekoga, ki je večinoma uporabljal Okna, še bolj. Seveda želimo ohraniti Okna še naprej v našem računalniku, zato bom Linuxe namestil poleg Oken (dual boot).
Za začetek si moramo prenesti "sliko" novega namestitvenega OS. Izbral sem si najbolj priljubljeno distribucijo Linuxa - Ubuntu. Na tej povezavi si lahko prenesete najnovejšo *.iso datoteko in jo prepečete na CD. Še prej pa morate ugotoviti koliko jederni procesor imate (enojen - izberete 32-bit, 2-jederni pa 64-bit).
Pomembno! Predpostavljam, da je disk že razdeljen na 3 particije, kjer bo ena namenjena namestitvi novega operacijskega sistema. Za particioniranje diskov lahko uporabite tudi program Partition Magic (za Okna).
Nato vstavite plošček v enoto, ponovno zaženete računalnik in kmalu se vam pojavi meni, kjer izberete svoj jezik.
Ker je namestitveni CD tudi "live CD", lahko tudi prej preizkusimo delovanje OS kar prek CD enote, mi bomo pa kar izbrali opcijo za namestitev operacijskega sistema.
Pojavi se pogovorno okno, ki nas bo vodilo skozi 7 korakov. Do vključno 3. koraka je namestitev enostavna, opisal bom pa četrti korak - priprave prostora na disku.
Morda se vam bo pojavilo tole okno:Kliknemo ne.
V naslednjem pogovornem oknu izberemo zadnjo možnost, specify partitions manually.In kliknemo Naprej.
Počakamo, da sistem pregleda vse diske na računalniku.
Sedaj pa sledi najpomembnejše. Ext3 je datotečni sistem, ki ga uporablja Linux. V kolikor še nimamo te particije, jo moramo ustvariti. Ntfs in fat32 pa sta datotečna sistema, ki služi Oknom.
Ustvariti je potrebno tudi swap particijo za dodaten pomnilik, ki si ga lasti vsak OS Linux (običajno velikosti 1GB). Če ga še nimate, ga morate ustvariti. Namestili bomo Ubuntu na particijo sda2 (oz. tam kjer niso nameščena Okna):
Kliknemo na vrstico, desni klik in uredimo razdelek.
Izberemo Ext3, obkljukamo formatiraj razdelek in določimo priklopno točko / . To slednje je zelo pomembno, saj s tem določimo korenski imenik OS in dejansko namestitev našega Ubuntuja.
Kliknemo ok ter nadaljujemo z naslednjimi koraki.Sedaj nam preostane še vpis našega skrbniškega imena in gesla.
Naprej pa sledimo navodilom in dokončamo namestitev.
Naročite se na:
Objave (Atom)